Jizerské hory jsou pro cykloturistiku jako stvořené
By
Jizerské hory patří k pohořím, která jsou tak trochu ve stínu Krkonoš, doslova i obrazně. Obrazně řečeno to znamená, že je tu ve srovnání s Krkonošským národním parkem méně návštěvníků, a je tu tím pádem také větší klid. Doslovný význam stínu Krkonoš spočívá v tom, že Jizerské hory s Krkonošemi tvoří těsné sousedství, oddělené řekou Jizerou. A vzhledem k vyšší nadmořské výšce Krkonoš můžeme říci, že „Jizerky“ jsou skutečně v jejich jakémsi stínu. To ale neznamená, že bychom si tu nemohli užít cyklistiku, jaksepatří.
Potřebujete hlavně perfektní zázemí
Na čem asi nejvíc záleží, pokud se do těchto končin vypravíte, je kromě cyklistického vybavení zejména dobře vybrané ubytování. Mělo by být někde stranou rušných komunikací, s pěkným výhledem, v čistém prostředí, a s dostatkem soukromí. Doporučit vám můžeme např. lokalitu Bedřichova, Josefova Dolu, Mariánské hory, Desné, Žďáru a Horního Maxova.
Trasy výletů plánujte tak, abyste prostřídali stoupání a klesání, budete potřebovat podrobnou turistickou mapu (letní, ne zimní). Můžete využít i vlakových tratí, zejména z Tanvaldu do Harrachova a z Josefova Dolu do Smržovky.
A chcete-li pár tipů, jaké silnice poskytují krásné panoramatické výhledy, pak jsou to tyto:
- Úsek od skiareálu Světlý vrch po silnici na Mariánskou horu a odtud do Antonínova.
- Silnice č. E65 z Kořenova do Desné.
- Silnice č. 290 podél vodní nádrže Souš.
- Úsek od skiareálu Detoa směrem na Žďár.
- Úsek od rozhledny Bramberk směrem na Horní Maxov a odtud do Dolního Maxova, k horní stanici lyžařského vleku skiareálu Bukovka (Josefův Důl).
- Úsek od rozhledny Královka do Bedřichova.
Pokud zastihnete v Jizerských horách slunečné počasí, může to být váš nejkrásnější cyklistický pobyt, jaký jste kdy absolvovali, a možná, že se vám ani nebude chtít vrátit domů a naplánujete si velmi brzy další jizerskohorské putování.