Když chybí finance i zdravý rozum
By
Vláda i školství si slibovalo, že zavedením výuky finanční gramotnosti vzroste počet lidí, kteří se možná nenechají tak lehce nachytat na nejrůznější nabídky a pobídky, vzroste procento těch, kteří si budou spořit a taky těch, kteří se naučí pořádně nakládat se svými penězi. Jenže, jak je vidět, ani to nezachránilo valnou část české populace před tím, aby si brala nevýhodné půjčky, aby těmi půjčkami platili dárky na narozeniny a aby si na zažehnání půjček brali úvěry a zástavy.
Proč je to vlastně celé špatně?
Heslo – „když na to nemám, tak nemám“ vyzní v české společnosti jako dávno propadlé pořekadlo a mýtus, který již byl doslova převálcován masou lidí, kteří se ženou za zisky, a přitom si neuvědomují, že pokud nezmění drasticky svůj styl chování ve finančním světě, tak nikdy ty zisky nepřijdou. Maximálně tak ty televize a auta odejdou, v rukou exekutora. Samozřejmě, že nás dnes i denně pokoušejí nejrůznější portály a hlavně „podnikatelé“ k tomu, abychom si u nich rovnou zastavili auta anebo jim dali peníze, že je budou spravovat za ně. Je dobré si zapamatovat, že lenost, to je zhouba peněz.
Ale já tomu všemu nerozumím
To je odpověď až příliš častá od těch, od kterých chcete trochu racionálního uvažování, když se zrovna chtějí upsat na 10 let s úrokem 20 %. Není nic lehčího než tomu zkrátka porozumět, určitě těch pár hodin vysvětlování vyjde lépe než 10 let splácení pár tisíc korun měsíčně. Samozřejmě, někteří se spoléhají na kamarády, dvoudenní milence a děti, že jim všechno zařídí a oni budou jenom sedět a dostávat peníze. Z praxe vám můžeme sdělit, že tito lidé dostanou leda kulové. Jenže pokoušejte se zachránit tonoucího, který se sám ještě potápí a váže si kámen k noze. Vy totiž možná babičce, známému nebo druhovi vysvětlíte, že kupovat si televizi za 80 tisíc je zbytečné, když stačí za deset, on poté ale jde a půjčí si 12 000 na Vánoce.