Krása zvaná tapisérie
By
Jedná se o umělecká díla, která vznikla za účelem coby ozdoba na zeď, tj. závěsné textilní obrazy. Tapisérie se vytváří na tkalcovských stavech, do kterých je horizontálně či vertikálně napnutá osnova. Vzorem bývá namalovaný obraz vytvořen o velikosti jedna ku jedné, jenž se podkládá pod osnovu. Tato metoda byla velmi atraktivní pro mnoho významných malířů. Vše probíhalo většinou ve velkých dílnách. Jelikož při tkaní docházelo postupně k poškození předlohy, mohlo být vyrobeno vždy jen malé množství kusů, tj. tři až čtyři.
Pohled do historie
Um ohledně tkaní přišel do Evropy pravděpodobně s nájezdy Saracénů. Velkého rozmachu dosáhlo tkaní ve středověku. Šlechta i církevní hodnostáři strádali v ledových zdech středověkých staveb a poohlíželi se po všem, čím by bylo reálné zateplit interiér.
První evropská dílna vznikla v Německu a poté ve Švýcarsku, avšak skutečný rozvoj nastal ve Francii ve 14. a 15. století. O století později byl zaznamenán rozmach tkaní v Belgii a v Nizozemí. Velké dílny však měla i Anglie, Itálie či Španělsko.
Námětem pro autory byla zejména Bible, dále řecké a římské mytologie a taktéž populární byly i různé alegorie. Ve Španělsku navrhoval náměty i známý malíř Goya. Ve španělské královské sbírce bylo dokonce vytvořeno muzeum.
Koncem 19. století se v Evropě takřka tkaní vytratilo. V České republice tomu však je jinak. Zde u nás je stále považováno za jedno z mistrovských děl. A naopak získává svou přízeň. Předností zajisté je i to, že co kus to originál.
Jak a kde získat hodnotný skvost?
Můžete se spolehnout na mistry ve svém oboru zabývající se ručním tkaním tapisérie a vlastnit hodnotný kousek ve svém interiéru.
Firma zabývající se specialitou nazývající se melírování, tj. ruční tkaní barevným útkovým materiálem, jenž je složen z více tenkých pestrobarevných nití. Tím je dosaženo velmi jemných barevných přechodů v plochách pestrých odstínů.