Staro-nové žabky, aneb co nevíme o vietnamkách
By
Dnešní žabky jsem jako dítko školou povinné nosila vždy o prázdninách. Bylo to ještě za socialismu a tyto dnes populární pantofle patřily mé matce. Má matka je zakoupila v sedmdesátých letech minulého století. Tehdy se jim však neříkalo žabky, nýbrž vietnamky.
Žabky ve starověku
Tato populární letní obuv však není zase až tak převratným vynálezem. Je totiž již tisíce let stará. Podle nálezů archeologů se žabky nosily už před čtyř tisíci lety ve starověkém Egyptě, a možná i dříve. Tehdy sloužily jako běžná obuv. Vyráběny byly spletením papyru anebo listů palem. Faraoni potom používali mnohem luxusnější obuv, která byla vyrobena ze slonoviny a zlata.
Ø Masajové v Africe si žabky vyráběli ze surové kůže. Indové ve starověku si je vyráběli ze dřeva.
Ø Číňané a Japonci využívali k výrobě žabek zase rýžovou slámu.
Ø V Americe byl v jižní části kontinent nalezen pár obuvi vyrobený ze sisalu.
Ø V Mexiku byly objeveny žabky vyrobeny z juky.
Tato obuv se však také vyráběla v trochu odlišné podobě. Například:
Ø Starověcí Řekové vlastnili žabky, které oddělovaly palec od ukazováčku.
Ø Římané naopak pásek obuvi umísťovali mezi ukazováček a prostředníček.
Ø V Mezopotámii se nosila obuv s řemínkem mezi prostředníčkem a prsteníčkem.
Ø V Indii opět, pro změnu, umísťovali očko pro palec na obuvi. Tento model je stále k vidění v kolekcích světových návrhářů.
Žabky moderní
Američané po druhé světové válce, v padesátých letech, začali nakupovat japonské sandály „zori“. Obuv držela na noze pomocí řemínku umístěným mezi palcem a ukazováčkem nohy. O rok později dostaly v Americe tyto sandály pojmenování „flip-flops”.
Žabky ne-zdravotní
Žabky totiž ztěžují chůzi. Když je nosíte, tak se držení vašich prstů na noze změní. Prsty obuv neustále přidržují, aby nespadla. Tímto celá noha změní držení a tvar. Nosíte-li žabky dlouhodobě, způsobují kladívkové prsty a další deformace nohy.