Utrácejí lidé opravdu hodně peněz?
By
Tato otázka je velice zajímavá, jelikož každý člověk vkládá své finanční prostředky do rozdílných věcí, které se kolikrát pohybují opravdu v úplně jiných peněžních rozmezích. Toto se také dost odvíjí od jejich mzdy nebo platu.
Pokud se podíváme na naše prarodiče, tak zjistíme, že jejich finanční rozpočet je úplně jiný než u nás, dnešní mladší generace. Říkáte si, čím to asi je? Odpověď je úplně jednoznačná. Starší generace vyrůstala za úplně jiných podmínek. Jsou zvyklí vyžít s tzv. minimem. Nepotřebují každý druhý den chodit na večeře do restaurací a barů. Toto je však také sporné, jelikož už jsou staří a nevyhledávají tolik chození na veřejnost a upřednostní spíš klid a pohodu doma u krbu.
Co z toho ale plyne? Že mladí lidé, v dnešní době utrácejí opravdu dost peněz. Občas i za zbytečné věci. Možná je to jen dnešní uspěchanou a velice finančně náročnou dobou nebo si tím chtějí jen něco dokázat. Každopádně je to každého věc, ale všichni by se občas měli zamyslet nad tím, jestli je opravdu nutné vložit do něčeho tolik peněz. Nebo je možné, že naše životní úroveň bude jen klesat.
Co to vlastně peníze jsou?
V České republice máme Českou korunu. Známe ji buď v hotovostní nebo bezhotovostní podobě. Hotovost u sebe nosíme normálně v peněžence a bezhotovostní peníze máme uložené v bance na svém účtu. Vidíme je jen v číslech v aplikaci a nemůžeme si na ně tzv. sáhnout. Do budoucna se uvažuje o úplném zrušení či omezení hotovosti a přechod jen na bezhotovostní peníze.
Je zjištěno, že peníze jsou hlavním prostředkem směny. Pokud se lidé dohodnou, tak peníze můžou být cokoliv při směně. Například kus hadru. Proč by nemohl být kus hadru považován za peníze, že? Pokud nalezneme někoho, kdo bude věřit, že za takový kus hadru dostane zboží, tak ho taktéž můžeme považovat za peníze. Z toho vyplývá celá podstata fungování peněz a to je důvěra. Všichni v dnešní době věří tomu, že za tyto papírky – peníze – dostanou své zboží.